Każdy rodzaj nawierzchni pełni dwie odmienne funkcje. Pierwszą jest praktyczna użyteczność. Rolą każdego rodzaju nawierzchni jest przede wszystkim usprawnienie poruszania się zarówno pieszych, jak i również pojazdów. Na nieutwardzonym gruncie ciężko jest się poruszać, a także transportować różne rzeczy.
W przypadku braku jakiejkolwiek nawierzchni goły grunt, zwłaszcza po deszczu, robi się grząski, i powoduje ślizganie się kół, a nawet ich unieruchomienie. Rowerzysta na takiej drodze już też za bardzo się nie będzie poruszał, a przejście na piechotę stanowi spore wyzwanie, również dlatego, by nie stracić równowagi i nie przewrócić się. Jeśli chodzi o drugą funkcję, jest nią użyteczność estetyczna. Brak nawierzchni, odpowiednich płyt lub kostki, sprawia, że grunt prezentuje się mało ciekawie, co jest szczególnie ważne, gdy sam obiekt oraz ogród lub zieleń w jego pobliżu, są wykonane z największą staranności. Brak równie eleganckiej nawierzchni, zwyczajnie w tym miejscu nie może zaistnieć. Jednak, aby obie funkcje były spełnione, konieczne jest solidne wykonanie, które uwzględnia jednakowo jakość materiałów, oraz samo wykonanie, które warto powierzyć fachowcom z firmy UR BUD.
Odpowiednie przygotowanie
Podstawą wyłożenia nawierzchni, jakiejkolwiek, jest przygotowanie podłoża. Jest to bardzo ważne, aby zostało przeprowadzone starannie i zgodnie ze wszystkimi zasadami, ponieważ jakiekolwiek oszczędności oraz zaniedbania na tym etapie, uwidocznią się na dalszym etapie, już samego użytkowania nawierzchni. Rodzaj metod stosowanych przy utwardzeniu gruntu pod przyszły materiał na nawierzchnię, zależny jest od jej przeznaczenia oraz warunków sytuacyjnych. Jeśli grunt jest bardzo sypki, albo bardzo wilgotny, wówczas stosuje się odmienne zabiegi. Najogólniej jednak prace związane z nawierzchnią odnoszą się do kilku prostych czynności. Pierwszą jest wybranie humusu, dalej usypuje się gruby żwir i go ubija, następnie układa warstwę ze żwiru drobnego, i ponownie się go zagęszcza, na sam koniec usypuje się piasek i też go ubija. Dopiero później układa się nawierzchnię. W sytuacji, gdy warstwa gruntu to w głównej mierze nieprzepuszczająca wody warstwa gliniasta, stosuje się odpowiednie odwodnienie, a jeśli potrzebujemy grunt utrzymać w jednym miejscu, możemy zdecydować się na zastosowanie geowłókniny, dla lepszej stabilizacji podłoża pod nawierzchnię.
Układanie nawierzchni
Jeśli grunt jest odpowiednio przygotowany, wówczas nie ma znaczenia czy zamierzamy wykonać nawierzchnię z kostki brukowej, płyt chodnikowych czy płyt betonowych EKO. Każdą nawierzchnię musimy przygotować starannie, układając elementy równo, zgodnie ze wzorem wytyczonym w projekcie. Nadrzędną zasadą jest, aby układać nawierzchnię w ten sposób, że wszelkie ewentualne docięcia powinny występować na odcinkach najmniej widocznych. Dlatego układanie nawierzchni rozpoczyna się od najbardziej reprezentatywnej części obiektu czy placu. Kolejne fragmenty układamy na przygotowanym utwardzeniu, delikatnie popukując specjalnym młotkiem, umiejscawiamy go w zadanym miejscu. I tak czynimy z całością nawierzchni. W przypadku płyt betonowych oraz kostki brukowej, szczeliny pomiędzy elementami zasypujemy drobnym piaskiem. W przypadku płyt betonowych EKO, otwory oraz szczeliny wypełniamy ziemią i siejemy trawę. Do układania nawierzchni warto wynająć specjalistów, którzy mają wiedzę, doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Dlatego, że wykonają nawierzchnię szybko i dobrze, a my będziemy mogli się cieszyć z nienagannego wyglądu ścieżek w naszym ogródku, solidnego i trwałego wykonania podjazdu oraz chodników i placu na terenie naszego domu.